reklama

Jak jsme „zažili“ Lipno

Stahnout článek ve formátu PDFF

 

 

 

 

V květnu nás čekaly hned dva prodloužené víkendy. Přemýšleli jsme dlouho, jak je vyplnit. Nedávno jsem četla v médiích o nových atrakcích na Lipně, měli jsme tedy hned jasno, a na jeden z víkendů jsme se vydali právě tam. Pravda, ze středních Čech je to docela štreka, navíc nás čekala spousta omezení díky stavbě dálnice, ale to nás od cesty za zážitky neodradilo. Za tři a půl hodiny jsme byli na místě. Ubytovali jsme se v apartmánových domech Landal Marina Lipno na samém břehu největší vodní plochy v Čechách. Celý komplex apartmánových domů a bungalovů nabízí veškerý komfort, ať už jde o vybavení apartmánů samotných, nebo o dostupnost veškerých aktivit od posezení na pláži, přes procházky nebo vyjížďky na kolech kolem lipenské nádrže, až po všechno možné sportovní vyžití, které je soustředěno především do okolí Kramolína a místní dominanty – Stezky korunami stromů.

Tolik sportovního vyžití na jednom místě jsme však nečekali. V sobotu ráno jsme nevěděli, co dřív. Po kratší úvaze jsme došli k tomu, že nejlepší bude začít pořádným rozhledem a to ze Stezky korunami stromů, na kterou se můžete dostat hned několika možnými způsoby: po svých, na kole, lanovkou nebo „Stezkabusem“. My jsme se vzhledem k nedostatku času, který jsme na všechno měli, rozhodli pro „Stezkabus“, který odjíždí pravidelně z centrálního parkoviště. Stezka je dlouhá 675 metrů s 11 adrenalinovými zastávkami, věž samotná měří 40 metrů a vine se z ní dolů 52 metrů dlouhý tobogán. Musím zmínit, že stezka je bezbariérová a přístupná nejširší skupině návštěvníků včetně kočárků a vozíčkářů. Nám se, bohužel, nepoštěstilo vidět Alpy, ale v příznivém počasí je i to možné.

Když jsme se rozhlédli po kraji a zjistili, jak dlouhý je nejdelší vrut, který je ve stezce stromů zašroubován, a jak dlouho roste jedna sirka, a sjeli jsme hrůzostrašně vyhlížejícím tobogánem dolů, vydali jsme se o pár metrů níže navštívit nově otevřený zážitkový park Království lesa. Pro děti je to opravdový ráj. Rozsáhlá lanová centra, originální prolézačky, houpačky, trampolíny a další herní prvky, které si užijí všichni napříč generacemi. Nechybí ani bludiště mezi nízkými smrčky, edukativní prvky, díky kterým poznáte stopy zvířat nebo vlastnosti dřeva. Odpočinout a občerstvit se můžete třeba na prosluněné terase. Strávit tam celý den není vůbec žádný problém. Když jsme se dostatečně vyřádili v Království lesa, vrátili jsme se zpět ke Stezce, kde jsme si v půjčovně Intersport Rent zapůjčili koloběžky a svezli jsme se pěkně dolů na centrální parkoviště. Tam jsme je u dolní stanice lanovky odevzdali místní obsluze. Unaveni po celém dni, jsme se v restauraci Marina Lipno odměnili točeným Budvarem, a těšili jsme se na neděli.

Pořád ještě zbývalo množství aktivit, které bychom rádi stihli.Opravdu je na Lipně z čeho vybírat. Volili jsme ty, které lze zvládnout s 9 až 13-letými dětmi. Nejprve jsme se vydali do půjčovny kol Intersport Rent u dolní stanice lanovky. Svá kola jsme s sebou neměli. Lanovkou jsme sebe i kola za pomoci velmi milé obsluhy vyvezli nahoru, abychom se vzápětí svezli po úplně nové floutrejlové dráze. Co je „Floutrejl“? 5 km dlouhá trasa pro cyklisty vedená lesem převážně skopce, navržená tak, aby po ní mohly jet i malé děti. Taková rodinná terénní cyklotrasa. Je to krásné splynutí jízdy, přírody a adrenalinu. Končí u dolní stanice lanovky Promenádní, po které vyvezete kola znovu navrchol. Přímo na trase se lze občerstvit na sjezdovce v občerstvení U Yettiho a při tom se dívat jak po „bikeparku“ jezdí dolů větší odvážlivci, než jste vy. Byl to skvělý zážitek, který si zase moc rádi zopakujeme. Každá další jízda je lepší, rychlejší, techničtější, adrenalinovější… Rozhodně tuto možnost nepropásněte. Koloběžky jsou super, ale „Floutrejl“ je NEJ.

Když jsme se vyjezdili, sjeli jsme od Stezky korunami stromů dolů, abychom se povozili na bobové dráze. K našemu překvapení zde vybudovali druhou po železné konstrukci vedenou horskou bobovou dráhu, která v několika místech nadjíždí tu původní korytovou bobovku. Nová horská bobová dráha má jednu výhodu – sama brzdí, a tak jsme se nemuseli bát pustit děti samotné, ty od 8 let věku už můžou jet bez rodičů. Má dvě 360 stupňové klopené zatáčky, je sice o něco kratší než starší korytová, ale rozhodně stojí za to. Na obou bobovkách si rychlost můžete řídit sami. Jeli jsme hned několikrát- jedna jízda zkrátka nestačí.

 

Čas nás tlačil, a tak jsme dětem nemohli dopřát prolézt si celý lanový park, který je další velkým lákadlem postaveným přímo nad centrálním parkovištěm. Nicméně jsme zjistili, že je možné svézt se po laně nad hladinou místního rybníka. Tento adrenalinový zážitek se jmenuje „Fly kladka“. Děti si pod odborným dohledem oblékly sedáky a všechny možné karabiny a společně s asistentem se vydali nahoru, kde končí lanový park a začíná „Fly kladka“. Hrůzu v očích měl jen můj mladší syn, který od poloviny jízdy po laně brzdil – ano, i kladka má brzdu. Nikdo nám do rybníka nespadnul, všechny děti dorazily do cíle suché. Odstrojili jsme je a ještě nám zbývalo před odjezdem trochu času, a tak jsme dětem nechaly na výběr. Buď půjčit kola a projet se podél Lipna nebo si jít zaskákat do Hopsária. Zvítězilo Hopsárium.

Hopsárium je součástí komplexu u přístavu Marina, kde se nachází i Aquaworld Lipno. V Hopsáriu si to užijí velké i malé děti.Najdou zde klouzačku přes dvě patra, střílecí děla, velkého nafukovacího klokana a velké prolézačky s překážkami, dospělí se mohou občerstvovat a třeba studovat, co všechno si na Lipně užít.

My jsme si za ty dva dny stihli užít maximum, co šlo. Dokážeme si představit, že zde strávíme celý týden a víme, že nudit se rozhodně nebudeme. Spoustu jsme toho nevyzkoušeli např. diskgolf, adventure golf, in-line brusle, projížďku na kolech kolem Lipna, paddleboardy a šlapadla nebo vyhlídkovou plavbu parníkem se západem slunce. Lipno je místo pro všechny, každý si zde najde to své uprostřed přírody v každém ročním období. Už teď se těšíme na další návštěvu, možná už brzy a to v rámci horského půlmaratonu, který se běží 19. srpna 2017. Plánujeme i návštěvu v zimě spojenou s lyžovačkou – jižní svah je vhodný pro děti, ten severní pro pokročilé.

Na Lipně si zkrátka každý najde to své!

Podrobné informace k dění v Lipně nad Vltavou najdete na www.lipno.info

child.cz logo

CHILD.cz

Kpt.Jaroše 1341

Neratovice

27711

M: +420 775 990 313

E: info@child.cz

logo droidsystem.cz

Tento web patří do rodiny webu a produktů DroidSystem.cz

M: +420 775 990 313  

E: info@droidsystem.cz

Partneři