reklama

Koncerty pro děti plné romantických fantazií

Stahnout článek ve formátu PDFF

 

 

 

 

V časech od 10 nebo 12 hodin tak budou moci nejmenší posluchači usednout po vzoru dospělých do hlediště skvostného sálu, nechat na sebe působit melodie od nejznámějších skladatelů a zároveň se dozvědět řadu zajímavostí ze světa hudby. Jak už sám název napovídá, malí návštěvníci budou vtaženi do barvitého období romantismu, které určovalo směr v hudbě po celé 19. století.

Spolu s orchestrem PKF pod vedením jejího šéfdirigenta Jakuba Hrůši provedou děti hodinovým programem členové Divadla D21 (bývalé Malé Vinohradské divadlo) v rolích oblíbených postav marťánka Martina a jeho pozemských kamarádů – nezbedy Káji a rozumné Hedy. Připraveni budou rovněž speciální hosté – populární herci Bára Hrzánová a Radek Holub, kteří sobotním pořadům vnuknou nezaměnitelnou atmosféru.

Poslední volné vstupenky v kategoriích pro děti i dospělé je možné zakoupit v kanceláři Pražské komorní filharmonie, Husova 7, Praha 1 nebo hodinu před koncertem v pokladně Rudolfina. Rezervace jsou možné telefonicky na čísle 224 267 644, e-mailem na vstupenky@pkf.cz nebo prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz.

Skladby romantické epochy jsou charakteristické city a fantaziemi svých autorů, kteří velmi často využívají národních a hrdinských námětů. Hudba odráží rozvolňování společenských struktur, kdy Evropa žila důsledky Francouzské revoluce, napoleonských válek a zhroucení feudálního systému. A tak oproti střízlivosti, jasnosti a uměřenosti předešlého klasicismu se v hudbě projevují rozvernost a svoboda. Skladatelé se rovněž vymanili z povinnosti skládat pouze pro své aristokratické pány, čímž se hudba ze dvorů a síní určených pouze pro šlechtu dostala i do divadel a k širšímu publiku. Nejvýznamnějšími představiteli tohoto směru byli Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Franz Schubert, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Robert Schumann, Carl Maria von Weber, Ferenz Liszt, Frédéric Chopin, Hector Berlioz nebo Richard Wagner.

PKF_Koncerty_pro_deti (2)Bára Hrzánová (22. 4. 1964 České Budějovice) je dcera známého herce Jiřího Hrzána. Po absolvování pražské DAMU nastoupila do angažmá v Národním divadle, z něj pak v roce 1993 přešla do Divadla Na zábradlí. Roku 1994 získala Cenu Alfréda Radoka za nejlepší ženský herecký výkon v Čechovově Rackovi. Nezapomenutelnou rolí, která je provázená velkým úspěchem i Cenou Thálie z roku 2003, je role Helenky Součkové v úspěšné inscenaci Ireny Douskové HRDÝ BUDŽES. Nyní je na volné noze, pravidelně hostuje v inscenacích Divadla Na Jezerce a v Hrdém Budžesovi.

Za povšimnutí stojí také její filmová kariéra: za svou retardovanou Johanku v Renčově Requiem pro panenku získala ocenění na filmovém festivalu v Torontu, v letech 1995 a 1997 byla dvakrát nominovaná na Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli – ve filmech Díky za každé nové ráno (1994) a Spiklenci slasti (1996).

Radek Holub (22. 8. 1968 Praha) se od mládí věnoval sportu a hrál divadlo. Navzdory tomu, že ve čtvrtém ročníku opustil DAMU, dostal nabídku účinkovat v divadelním spolku Kašpar, kde se jeho nejvýraznější rolí stala postava Cyrana. Odtud odešel do Divadla Na zábradlí za režisérem Petrem Léblem, kde vystupoval v inscenacích jako Racek, Story, Kabaret. Se svojí manželkou, Bárou Hrzánovou, pravidelně hostuje v Divadle Na Jezerce.

Od poloviny 90. let se objevuje i ve filmové a televizní tvorbě, kde obvykle ztělesňuje záporné nebo komické, nevyrovnané charaktery. Velkou příležitost dostal jako darebák Hejl ve všech řadách úspěšného seriálu Zdivočelá země nebo si zahrál vojína Kefalína v seriálové verzi Černých Baronů.
________________________________________

PROGRAM:

FRANZ SCHUBERT
Symfonie č. 8 h moll „ Nedokončená“ (1. věta)

CARL MARIA VON WEBER
Čarostřelec, předehra

CARL MARIA VON WEBER
Andante e rondo ungarese, Rondo

BEDŘICH SMETANA
Vyšehrad

BEDŘICH SMETANA
Vltava

ANTONÍN DVOŘÁK
Slovanský tanec č. 2, op. 72

child.cz logo

CHILD.cz

Kpt.Jaroše 1341

Neratovice

27711

M: +420 775 990 313

E: info@child.cz

logo droidsystem.cz

Tento web patří do rodiny webu a produktů DroidSystem.cz

M: +420 775 990 313  

E: info@droidsystem.cz

Partneři